Prezidentė Dalia Grybauskaitė: lietuvius ir latvius vienija bendra dvasia ir vienas kraujas (0)

www.alkas.lt

Prezidentai V.Zatleras ir D.Grybauskaitė, Dž. G. Barysaitės nuotr.

Prezidentai V.Zatleras ir D.Grybauskaitė, Dž. G. Barysaitės nuotr.

Šiandien vasario 10 d. Prezidentės Dalios Grybauskaitės kvietimu Valstybinio vizito į Lietuvą atvyko Latvijos Prezidentas Valdis Zatleras su žmona Lilita Zatlere. Tai pirmasis Latvijos vadovo valstybinis vizitas Lietuvoje po 10 metų.

Dvišaliame susitikime Lietuvos ir Latvijos vadovai aptarė tarpvalstybinius santykius ir bendradarbiavimą Europos Sąjungoje bei NATO.

Šalies vadovė pabrėžė, jog Lietuva ir Latvija yra ne tik kaimynės, bet ir strateginės partnerės, kurių bendradarbiavimo svarba vis stiprėja.

„Džiaugiuosi, kad mūsų valstybių santykiai išlieka labai geri. Tai simbolinis vizitas, rodantis, kad bendradarbiavimas yra labai svarbus abiems valstybėms. Mūsų tautos yra viena kitai artimos savo mąstysena, kultūra, kalba. Mūsų ekonominiai interesai taip pat yra labai artimi. Su Latvijos Prezidentu kalbėjomės ir apie bendradarbiavimą ES rėmuose, kai reikia daugeliu klausimu derinti savo pozicijas bei palaikyti vieni kitus, ir apie karinį bendradarbiavimą NATO“, – sakė Prezidentė D. Grybauskaitė.

Dalia Grybauskaitė priėmė su valstybiniu vizitu į Lietuvą atvykusį Latvijos Prezidentą Valdį Zatlerą. Dž. G. Barysaitės nuotr.

Dalia Grybauskaitė priėmė su valstybiniu vizitu į Lietuvą atvykusį Latvijos Prezidentą Valdį Zatlerą. Dž. G. Barysaitės nuotr.

Komentuodama planus statyti suskystintų dujų terminalus, valstybės vadovė pabrėžė, jog abu projektai neprieštarauja vienas kitam, jei tik padės sukurti dujų rinką ir užtikrinti jos funkcionavimą.

Lietuvos vadovės teigimu, tokie projektai kaip Lietuvoje ketinama statyti Visagino atominė elektrinės yra svarbūs visam Baltijos regionui. Pasak Prezidentės, Lietuvoje yra tam tinkama bazė.

Dž. G. Barysaitės nuotr.

Dž. G. Barysaitės nuotr.

„Mūsų energetikos strategijoje įrašyta, kad Lietuva išlieka mišrios energetikos šalimi, taip pat ir atominės energetikos. Pagrindinis mūsų siekis yra elektros rinkos konkurencingumo sukūrimas“, – kalbėjo Prezidentė.

Lietuvos ir Latvijos vadovai taip pat aptarė bendradarbiavimo stiprinimą įgyvendinant Europos Vadovų Tarybos sprendimus sukurti integruotą ES energetikos rinką, sutarė bendromis jėgomis siekti paramos svarbiems regiono energetikos ir transporto projektams derybose dėl naujosios ES finansinės perspektyvos bei skatinti glaudesnį Baltijos ir Šiaurės šalių dialogą.

Dž. G. Barysaitės nuotr.

Dž. G. Barysaitės nuotr.

Už asmeninį indėlį plėtojant Lietuvos ir Latvijos valstybinius santykius ir gerinant abiejų šalių politinį, kultūrinį, ekonominį ir visuomeninį bendradarbiavimą valstybių vadovai apsikeitė aukščiausiais valstybiniais apdovanojimais. Prezidentas V. Zatleras apdovanojo Lietuvos vadovę Pirmojo laipsnio Trijų žvaigždžių ordinu su grandine. Prezidentė D. Grybauskaitė Latvijos vadovui įteikė Lietuvos valstybinį apdovanojimą – Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine. L. Zatlerei įteiktas Vytauto Didžiojo ordino Didysis Kryžius.

Dž. G. Barysaitės nuotr.

Dž. G. Barysaitės nuotr.

Lietuvos vadovė už nuopelnus plėtojant dvišalius santykius Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro kryžiumi apdovanojo Latvijos mokslų akademijos Senato pirmininką, profesorių Janį Stradinį (Jānis Stradiņš), šio ordino Karininko kryžiumi – Latvijos universiteto Lituanistikos centro vadovę profesorę Laimutę Baluodę, Rygos pedagogikos ir švietimo vadybos akademijos rektorę profesorę Dacę Markus, Latvijos kultūros akademijos docentę Rūtą Muktupavelą, Latvijos Prezidento Tautinių mažumų konsultacinės tarybos pirmininką Romualdą Ražuką ir Latvijos nacionalinės operos direktorių Andreją Žagarą.

Savo ruožtu Latvijos Prezidentas Valdis Zatleras už indėlį stiprinant Lietuvos ir Latvijos draugystę ir bendradarbiavimą grupei lietuvių įteikė “Pripažinimo ordino” kryžius – juos gavo Vilniaus dailės akademijos profesorius Adomas Butrimas, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto garbės generalinis sekretorius Janis Grinbergas, Vilniaus universito profesoriai Domas Kaunas ir Mykolas Michelbertas, Lietuvių kalbos instituto profesorė Danguolė Mikulėnienė, Lietuvos radijo ir televizijos generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius, Klaipėdos universiteto profesoriai Vladas Žulkus ir Dalia Kiseliūnaitė, Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologijos skyriaus vadovė Eglė Gričiuvienė, poteas ir vertėjas Vladas Bražiūnas, Latvijos nacionalinės operos vyriausiasis dirigentas Modestas Pitrėnas ir Latvijos universitete dėstantis docentas, Lituanistikos centro darbuotojas Edmundas Trumpa.

Apdovanojimai taip pat įteikti Vytauto Didžiojo universiteto Letonikos centro darbuotojoms Daivai Puškoriūtėi ir Kristinai Vaisvalavičienei bei Vilniaus universiteto dėstytojai Eglei Žilinskaitei.

Latvijos Prezidentas Valdis Zatleras, Dž. G. Barysaitės nuotr.
Latvijos Prezidentas Valdis Zatleras, Dž. G. Barysaitės nuotr.
MŪS VIENO KOPĒJS GARS UN VIENAS ASINIS (‘mus vienija bendra dvasia ir vienas kraujas’). Apačioje – LATVIJAS STUDENTI 1932.

1932 m. atminimo lenta

Iškilmingoje vakarienėje Latvijos Respublikos Prezidento Valstybinio vizito proga Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė sakydama iškilmingą tostą priminė Latvijos studentų 1932 m. Vytauto Didžiojo universiteto studentams padovanotoje  atminimo lentoje iškaltus žodžius:

„Mūs vieno kopējs gars un vienas asinis – Mus vienija bendra dvasia ir vienas kraujas – taip skelbė atminimo lenta, kurią 1932 m. studentai latviai padovanojo Vytauto Didžiojo universiteto studentams. Šiandien galime drąsiai šiuos žodžius pakartoti.“

„Mūsų šalių verslininkai, mokslininkai, kultūros ir visuomenės atstovai, bendruomenės vis glaudžiau bendradarbiauja. Daugiau bendrų projektų, daugiau bendrų darbų – tik taip mes, Baltai, būsime girdimi ir matomi Europoje,“ – sakė Dalia Grybauskaitė.

Kategorijos: Lietuvoje, Mes baltai, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: