Po Edeshiogą pasižvalgius (0)

Sigutis Obelevičius, www.anyksciai.lt, www.alkas.lt 

Anykštėnų delegacija (centre) kartu su Jodeshiogo miesto savivaldybės vadovais ir specialistais

Anykštėnų delegacija (centre) kartu su Edeshiogo miesto savivaldybės vadovais ir specialistais

Praeitą savaitę Edeshiogo (Ödeshög) mero kvietimu 3 žmonių Anykščių savivaldybės delegacija lankėmės Švedijoje, Jodeshiogo komunoje. Vizito tikslas – atnaujinti tarptautinio bendradarbiavimo ryšius, pasidalinti savivaldos patirtimi bei aptarti trišalių projektų galimybes. 

Edeshiogas  – nedidelė savivaldybė, kurioje gyvena tik apie 6000 gyventojų, o pagal plotą prilygsta 2-3 Anykščių seniūnijoms. Savivaldybė ribojasi su antru pagal dydį, 150 km ilgio bei 25 km pločio, turistų pamėgtu Veterno ežeru, kurio vanduo tinkamas gerti. Kraštas garsėja ir vandens paukščių rojumi vadinamu Takerno ežeru, gražiomis apylinkėmis ir miškais. Komunoje net 35 tarybos nariai. Po 18 socialdemokratų valdymo metų dabar savivaldybę valdo konservatoriai ir krikščionys demokratai. Komunos metinis biudžetas – 230 milijonų kronų (apie 80 mln lt), iš kurių 104 mln kronų skiriama švietimui, 75 mln kronų socialinėms reikmėms, 45 mln kronų – kultūrai, gaisrinei ir kt. Taigi biudžeto struktūra yra beveik vienoda su Anykščių savivaldybe. Skirtumas tik tas, kad socialinėms reikmėms skirti pinigai neišmokami pašalpų pavidalu, bet sudaromos idealios sąlygoms neįgaliesiems, seneliams oriai ir su maksimalia priežiūra gyventi savivaldybės išlaikomuose namuose. Dar įdomiau, kad mokyklų direktorių darbo kabinetai – savivaldybėje, o viena iš bibliotekos funkcijų – verslo skatinimas. Vienas bibliotekos darbuotojų atlieka maždaug tą patį darbą, kaip mūsų verslo informacinis centras. Biblioteka tvarko ir savivaldybės internetinį puslapį. Dar įdomi detalė-savivaldybė teturi tik du policininkus (palyginimui-Anykščių rajone reikia 100). 

Vakumuotų bulvių gamykloje. Su Anykščių rajono meru Sigučiu Obelevičiumi ir rajono savivaldybės administracijos direktoriumi Jodeshiogo rajono meras Magnusas Oskarsonas ir projektų vadovas Karlas Gustavas

Vakumuotų bulvių gamykloje. Su Anykščių rajono meru Sigučiu Obelevičiumi ir rajono savivaldybės administracijos direktoriumi Edeshiogo rajono meras Magnusas Oskarsonas ir projektų vadovas Karlas Gustavas

Įdomu tai, kad kolega Edeshiogo meras Magnusas Oskarsonas (Magnus Oscarsson) taip pat turi 4 vaikus, gyvena kaime, ūkininkauja 70 ha žemės plote ir dar veda darbų pamokas vietos mokykloje. Tai netrukdo merui atlikti tiesiogines pareigas, ieškoti investitorių ir būti labai gerbiamam ir mylimam vietos gyventojų. 

Beje, pastebėjau, kad tarp mūsų ir švedų yra dideli skirtumai. Degtinės butelis Švedijoje kainuoja apie 120 litų, bet parlamentarams nė nekyla minčių mažinti jo kainas. Švedai nekreipia dėmesio į smulkmenas. Meras net neįsivaizduoja, kad mieste galėtų vykti diskusijos apie rodyklių raidžių dydį ar kalėdinės eglės grožį. Užtai švedai iš širdies diskutuoja apie žmonių teises, pamintas spaudos laisves Vengrijoje, apie galimybes padėti Baltarusijai tapti demokratine šalimi. Nors gatvės slidžios, padengtos privažinėtu sniegu ir ledu, o kelkraščiuose pūpso sniego kalnai, neteko girdėti keiksnojančių valdžią švedų. Nes tai natūralu. Žiema. Švedai savo problemas stengiasi spręsti patys, kuo mažiau besižvalgydami, ką jiems duos Valstybė. Nenustebino ir tai, kad sausio 13-ąją, per pamoką, pasakojant Švedijos moksleiviams apie Lietuvą, jos istoriją, sausio 13-osios įvykius, paaugliai klausėsi su didžiausiu susidomėjimu ir rimtimi. 

Ypatingai domėjomės Anykščiams opia problema – darbo vietų kūrimu ir jaunimo įdarbinimu. Nustebino tai, kad mūsų ir turtingųjų švedų problemos vienodos, nežiūrint to, kad vidutiniškai Švedijoje geras darbininkas uždirba 8-9 tūkstančius litų per mėnesį. Edeshiogas – mūsų akimis – pramonės ir darbo vietų prikimšta savivaldybė, išnaudojanti savo privalumus: tai, kad yra pusiaukelėje šalia pagrindinės šalies magistralės Stokholmas – Gioteborgas, vien vilkikų ten kasdien sustoja 2000 ir kasmet įsipila kuro už 20 mln. litų. Edeshiogas patenka į Švedijos bendrojo plano intensyviausio ekonomikos vystymo zoną. Nežiūrint to, jaunimas iš Edeshiogo traukia laimės ieškoti į didelius miestus, o kai kas – netgi į Norvegiją. 

Tai ką gi daro kolegos švedai? Kuriant darbo vietas Edeshiogo komunos vadovai daro tą patį, ką ir mes. Pirmiausia yra pasitvirtinę teritorinio planavimo dokumentus, kuriuose numatytos vietos pramonės plėtrai bei turistams ir gyventojams kurtis nuostabiose Veterno ežero pakrantėse. Beje, kaip ir pas mus, žemės tvarkymo, planavimo procesai taip pat užtrunka net iki 4 metų. Tačiau yra ir vienas skirtumas – gera patirtis, kuria Anykščiai galėtų pasinaudoti ateityje. Siekdama pritraukti investicijas, Edeshiogo savivaldybės taryba skiria lėšas savivaldybei verslui tinkantiems sklypams pirkti. Savivaldybė pati tvarko visus teritorinio planavimo dokumentus, iki sklypo atveda asfaltuotus kelius, vandentiekį, kanalizaciją, elektrą. Nemažai investavusi savivaldybė skelbia pirkimo ar nuomos konkursą. Ir tuomet tiek meras, tiek visi tarybos nariai užsiima intensyviomis verslininkų paieškomis. Daug dėmesio skiria pokalbiams, įtikinėjimams investuoti būtent Edeshioge. Biblioteka 4 kartus per metus leidžia elektroninius informacinius gidus apie galimybes investuoti. Taip pat bukletus vasarotojams, kokias paslaugas gali atlikti vietos verslininkai. 

Edeshiogo komuna dalyvauja Švedijos vyriausybės finansuojamuose dvišaliuose Švedijos – Baltarusijos aplinkosauginiuose projektuose. Su bičiuliais švedais aptarėme galimybes į šiuos projektus įjungti ir Anykščius. Gal būt Anykščiuose organizuoti trišalius susitikimus, kas būtų naudinga miesto verslininkams. 

Tikimės, kad šiais metais vasario 16-ąją švęsime kartu su Edeshiogo delegacija. Tuomet kartu aptarsime ir tolimesnes bendradarbiavimo perspektyvas. 

Sigutis Obelevičius,
Anykščių rajono savivaldybės meras

Kategorijos: Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: