Kazys Napaleonas Kitkauskas – Vilniaus pilių riteris ir metraštininkas (1)

www.alkas.lt 

dr. Napaleonas Kitkauskas 2011 m. sausio 19 d., trečiadienį, 17 val. Valdovų rūmų Renesansinėje audiencijų salėje (Katedros a. 4, Vilnius) įvyks dr. Kazio Napaleono Kitkausko – vieno žymiausių lietuvių architektų restauratorių, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato – jubiliejinis kultūros vakaras „Vilniaus pilių riteris ir metraštininkas“.
 
Renginyje bus pristatyta dr. K. N. Kitkausko bibliografija (1968–2011), atspindinti jo itin reikšmingą indėlį Lietuvos istorijos ir architektūros tyrinėjimuose, svarbių paveldo objektų išsaugojime, taip pat atskleidžianti aktyvią ir įvairiopą kultūrinę veiklą, Lietuvos materialiosios kultūros paveldo tyrimų žinias pristatant visuomenei.

Dr. K. N. Kitkauskas yra daugelio nacionalinės reikšmės Lietuvos kultūros paveldo objektų tyrimo, restauravimo, regeneravimo ar atkūrimo autorius, dirbęs Vilniaus Žemutinės pilies Naujojo arsenalo, Biržų pilies, Kristijono Donelaičio memorialo Karaliaučiaus srityje. Labai svarbūs ir dr. K. N. Kitkausko atlikti Vilniaus katedros tyrimai bei jos lobyno, kaip vienos iš vertingiausių Lietuvos meno kolekcijų, suradimas bei išsaugojimas, taip pat pagrindinės Lietuvos valdovų rezidencijos, kurioje kelis šimtmečius sprendėsi visos Europos likimas, atkūrimas. Jis ne tik vadovavo architektūriniams šio objekto tyrimams, bet ir tebėra Valdovų rūmų atkūrimo projekto mokslinis vadovas, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų tarybos narys.  

Išskirtinė autoriaus veikla pagerbta aukščiausiu Lietuvos valstybės įvertinimu: už 1989 m. paskelbtą fundamentalią studiją „Vilniaus pilys: statyba ir architektūra“ K. N. Kitkauskui 1990 m. paskirta Lietuvos Respublikos nacionalinė kultūros ir meno premija. Labai svarbus ir šio mokslininko indėlis Vilniaus katedros ir Lietuvos valdovų rezidencijos tyrimuose. „Dr. K. N. Kitkauskas yra objektyvus mokslininkas, kuris savo tyrimų ir kitų darbų rezultatus sugeba pateikti patrauklia forma tiek specialistams, tiek ir kultūrinei visuomenei. Daugiau nei 300 jo publikacijų yra klasikiniai Lietuvos architektūros tyrinėjimų istoriografijos veikalai, vertinami ir užsienio ekspertų“, – pažymi Valdovų rūmų muziejaus direktorius Vydas Dolinskas.  

dr. Napoleonas KitkauskasŠiais metais dr. K. N. Kitkauskui sukako 80 metų. Su garbinga sukaktimi kultūros vakare jį sveikins kolegos architektai, restauratoriai, paveldosaugininkai, muziejininkai ir bendraminčiai, dėkodami jam už išskirtinį indėlį į Lietuvos architektūros paveldo tyrinėjimus bei kultūros puoselėjimą, linkėdami naujų reikšmingų studijų ir svarių mokslinių įžvalgų.  

Kultūros vakare bus rodomas habil. dr. V. Urbanavičiaus sukurtas filmas „Sugrįžimas“ apie Tolminkiemio bažnyčios atkūrimo projektą, prie kurio žymiai prisidėjo dr. K. N. Kitkauskas. Šio projekto metu buvo identifikuoti iškiliųjų lietuvių literatūros ir kalbos puoselėtojų Kristijono Donelaičio bei Pilypo Ruigio palaikai.  

Dalyvaus ir mintimis apie Vilniaus pilių praeitį bei ateitį dalinsis pats dr. Kazys Napaleonas Kitkauskas bei jo kolegos: architektai restauratoriai Romanas Jaloveckas, Evaldas Purlys ir Alina Samukienė, archeologas habil. dr. Vytautas Urbanavičius, muziejininkas, menotyrininkas Romualdas Budrys, paveldosaugininkas prof. dr. Jonas Glemža, geologas prof. habil. dr. Algimantas Grigelis, istorikas dr. Vydas Dolinskas. Poetines kompozicijas skaitys aktorius Tomas Vaisieta,muzikuos Ieva Baublytė.

Vakaro rengėjai: Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai kartu su Pilių tyrimo centru „Lietuvos pilys“ ir restauratoriais senjorais.

Norintys daugiau sužinoti apie šį kultūros vakarą gali skambinti telefonu (8 5)  2620067.

Kategorijos: Architektūra, Naujienos, Visi įrašai, Žmonės.
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: