Jono Jablonskio jubiliejui skirta viktorina apie lietuvių kalbą (4)

Jonas Jablonskis

Jonas Jablonskis

Šiemet didžiajam lietuvių kalbininkui Jonui Jablonskiui sukanka 150 metų. Šiai sukakčiai paminėti organizuojamas renginių ciklas „Jono Jablonskio diena Šiauliuose“: konkursai, parodos, konferencija ir kt.

Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto Lietuvių kalbotyros ir komunikacijos katedra (LKKK) ir Lietuvių kalbos draugijos (LKD) Šiaulių skyrius kviečia visus, neabejingus lietuvių kalbai (išskyrus baigusius ar studijuojančius lituanistiką), dalyvauti kalbos viktorinoje.

Viktorinos dalyviams reikės atsakyti į 20 klausimų apie Joną Jablonskį, jo darbus, sąsajas su Šiauliais, taip pat apie gimtąją (lietuvių) kalbą ir kalbininkus. Kalbos viktorinos nugalėtojai ir prizininkai (moksleivių ir suaugusiųjų grupėse) bus apdovanoti baigiamajame vakare Ch. Frenkelio viloje gruodžio 16 d.

Atsakymus į viktorinos klausimus prašom siųsti iki gruodžio 10 d. elektroniniu paštu: lkk@hu.su.lt arba adresu: Lietuvių kalbotyros ir komunikacijos katedrai (VIKTORINAI), P. Višinskio g. 38, Šiauliai. Būtina parašyti savo vardą, pavardę, telefono numerį, mokiniams – mokyklos pavadinimą, klasę; suaugusiesiems – išsilavinimą (įgytą ar studijuojamą specialybę), darbovietę, einamas pareigas ir telefono numerį.

Konkurso organizavimo ir vertinimo komisija: dr. Giedrė Čepaitienė (LKKK profesorė, komisijos pirmininkė), dr. Ona Laima Gudzinevičiūtė (LKKK vedėja), dr. Jolanta Vaskelienė (LKKK docentė), Algirdas Malakauskas (LKD Šiaulių skyriaus pirmininkas), Aušrinė Rinkevičienė (Šiaulių miesto savivaldybės kalbos tvarkytoja), Irma Jurgaitytė (LKKK administratorė).

Viktorinos klausimai pateikiami priede.

Aušrinė Rinkevičienė, kalbos tvarkytoja,
tel. (8 41) 59 62 19,
el. p. ausrine.rinkeviciene@siauliai.lt


VIKTORINOS KLAUSIMAI

1. Nurodykite tikslią Jono Jablonskio gimimo datą ir vietą.

2. Kokiais slapyvardžiais pasirašinėjo Jonas Jablonskis?

3. Kiek kartų ir kuriais metais išleista Rygiškių Jono ,,Lietuvių kalbos gramatika“?

4. Kuriuos iš šių žodžių –
□ būdvardis,
□ mokslas,
□ nepriklausomybė,
□ pirklys,
□ pratarmė,
□ sakinys,
□ sostinė,
□ turinys,
□ vadovėlis,
□ veiksmažodis
– sugalvojo ir įtraukė į vartoseną Jonas Jablonskis?

5. Pabaikite Jono Jablonskio mintį-aforizmą: „Kalba yra…“

6. Kas sieja Joną Jablonskį ir Vincą Kudirką?

7. Ką reiškia šie Jono Jablonskio vartoti terminai: bendravardis, ypata, įstatymas, išvardas, kiltininkas, pinigynas, priekininkas, sąjungojimas, veiksmavardis, veiksmininkas?

8. Ką bendra su Jonu Jablonskiu turi poetas Jonas Žemkalnis?

9. Kas iš Jono Jablonskio giminės yra nusipelnę Lietuvos mokslui ir kultūrai?

10. Kas sieja Joną Jablonskį su Šiauliais?

11. Kada, kodėl ir kieno iniciatyva vienai iš Šiaulių gatvių suteiktas Jono Jablonskio vardas? Koks svarbiausias objektas joje yra?

12. Kiek Jonui Jablonskiui skirtų konferencijų surengta Šiaulių universitete? Kas dar rengia Jono Jablonskio konferencijas?

13. Kuriuose universitetuose yra Jono Jablonskio auditorijos? Kada jos atidarytos?

14. Kurie Lietuvos kalbininkai yra žinomiausi Jono Jablonskio palikimo tyrinėtojai?

15. Kuris kalbininkas yra pasakęs šiuos žodžius: ,,Jokio kito dalyko nemokėjimas nekrinta taip į akis, kaip kalbos nemokėjimas“? Sudarykite visų laikų žymiausių Lietuvos kalbininkų penketuką.

1.
2.
3.
4.
5.

16. Išvardykite kuo daugiau iš Suvalkijos kilusių lietuvių kalbininkų.

17. Kuriais metais Lietuvoje buvo leidžiamas ,,Gimtosios kalbos“ žurnalas? Kiek numerių išėjo iki 2010 m. lapkričio 1 d.?

18. Nurodykite visus LKD Šiaulių skyriaus pirmininkus nuo 1989 m. Kuris iš jų kilęs iš to paties krašto kaip ir žymus kalbininkas Kazimieras Būga?

19. Parašykite šių skolinių galimus lietuviškus atitikmenis:

blogas –
failas –
kastingas –
lizingas –
marketingas –
mobingas –
ofisas –
parkingas –
roumingas –
tiuningas –     .

20. Ištaisykite kalbos klaidas:

a) Kaip nekeista, straipsnio bendraautorius nenorėjo būti atsakingu už paliktas korektūros ir kitas klaidas.

b) Neužilgo prieisime išvados, kad sutartis abipusiai naudinga.

c) Viktorinos organizavime dalyvavo ir žiuri komisijos nariai.

d) Atstovaudamas savo mokyklą, jis eilėje konkursų tapo prizininku.


Atsakymų pateikimui skirtas “Word” dokumentas.

Kategorijos: Kalba, Naujienos, Visi įrašai, Žmonės | Žymos: , , , , , .

4 komentarai

  1. giedre:

    Labai sudomino Jūsų viktorina apie lietuvių kalbą. Suprantu, kad dalyvavimas jau baigėsi. Savo atsakymų Jums nesiunčiau, bet labai norėtųsi sulaukti paskelbtų teisingų atsakymų – rūpi pasitikrinti žinias. Ačiū.

  2. jolanta:

    Keista, kad nėra atsakymų. Ne tik Giedrei įdomu, kiek ji žino ir išmano apie lietuvių kalbą, įdomu ir kitiems, jie tik tingi parašyt. … aš netingėjau ir parašiau – betgi kas iš to :,, Jums vienodai rodo, kaip ir mūsų vyriausybei, bet koks žmonėms rūpimas klausimas… net juokinga, kad čia rašau – aš tiek nusivylusi ,,Lietuva”, kad net savo mokiniams siūlau, vos baigus mokyklą, išvažiuot į užsienį ……………. gaila… ir savęs, ir savo mokinių…………….
    Pagarbiai Jolanta

  3. Jolanta, mes Alko vardu nusiuntėme laišką Viktorinos organizatoriams jie pažadėjo pranešti ir šnipštas – tylu. Tai reiks dar kartą rašyti jiems ir vėl… tikra biurokratinė stagnacija. Va tau ir devintinės. Rytoj bandysime aiškintis dar kartą. Dar palaukite – neemigruokite.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: