Iškilo grėsmė K.Donelaičio muziejui Tolminkiemyje (2)

www.alkas.lt

Kristijonas Donelaitis

Kristijonas Donelaitis

Pirmojo rašytinio lietuvių literatūros kūrinio „Metai“ autoriaus K. Donelaičio (1714–1780) memorialiniam muziejui iškilo grėsmė. Kaliningrado srities valdžia užsimojo jį perduoti rusų stačiatikių bažnyčiai. Muziejus buvo įkurtas 1964 m. Kaliningrado istorijos ir meno muziejaus filialo teisėmis buvusioje Tolminkiemio liuteronų bažnyčioje, kurioje pastoriumi ir dirbo garsusis pirmojo rašytinio lietuvių literatūros kūrinio „Metai“ autoriaus.

Šiuo metu muziejui priklauso žemės sklypas su sodu, klebonija ir bažnyčia, atstatyta 1979 m., rengiantis minėti K. Donelaičio 250-ųjų gimimo metinių sukaktį. Atstatyta bažnyčia niekada nebuvo kulto pastatas, o tik Kristijono Donelaičio memorialinio muziejaus sudedamoji dalis, kurioje įrengta memorialinė ekspozicija ir kurios kriptoje yra perlaidoti rašytojo palaikai. 1974 m. K. Donelaičio memorialinis muziejus buvo įtrauktas į Sovietų Sąjungos respublikinės reikšmės kultūros paminklų sąrašą, o 1997 m. – priskirtas Rusijos vietinės reikšmės istorijos ir kultūros paminklams bei perduotas Kaliningrado srities valdžios institucijų globai. Šiuo metu juo rūpinasi ir jį prižiūri Kaliningrado srities Kultūros ministerija ir Nesterovo rajono valdžia.

Kaliningrado srities vadovybė apie savo ketinimus oficialiai neinformavo nei Valstybinės kultūros paveldo komisijos, nei kitų Lietuvos Respublikos valdžios institucijų. Reaguodamas į tai LR Seimo Užsienio reikalų komitetas spalio 27 d. kreipėsi į Kaliningrado srities vadovybę, ragindamas K. Donelaičio memorialinį muziejų, kaip išskirtinį kultūros objektą, išbraukti iš Rusų stačiatikių bažnyčiai numatytų perduoti kulto pastatų sąrašo ir pasiūlė atsakingoms Lietuvos Respublikos ir Kaliningrado srities institucijoms nedelsiant pradėti atvirą ir konstruktyvų dialogą, siekiant priimti bendrus, abiem šalims priimtinus sprendimus dėl būsimojo K. Donelaičio memorialinio muziejaus statuso. Seimo komiteto pareiškime pabrėžiama, kad K. Donelaičio muziejų būtina ne tik išsaugoti, bet ir padaryti jį kuo plačiau prieinamą Lietuvos Respublikos ir Kaliningrado srities visuomenei.

Kategorijos: Baltų žemėse, Kultūros paveldas, Naujienos, Visi įrašai.
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *