T.Baranauskas. Raudonas sąjunginis pasas (10)

Tomas BARANAUSKAS, www.alkas.lt, www.istorija.net  

Tomas Baranauskas

Tomas Baranauskas

Paso galiojimo termino pabaiga sukelia tam tikrų nepatogumų – reikia eiti užsisakinėti naują, mokėti pinigus… Be to, Lietuvoje galiojančių pasų pavyzdžiai nuolat keičiasi, ir vis ne į gerąją pusę, jei nekalbėsime apie modernias technologijas.    

Turėjau 2000-aisiais išduotą žalią pasą, kuriame, be kita ko, buvo įrašyta mano tautybė – lietuvis. Mano žmona Inga 2005-aisiais jau gavo kitokį žalią pasą ir privalomą tapatybės kortelę (kurią greitai prarado, bet jos iki šiol neprireikė). Beje, bendromis pastangomis mums taip ir nepavyko sukaupti visų Lietuvos pasų pavyzdžių kolekcijos nes 2006-2008 m. buvo įvestas dar vienas “žalių” pasų variantas. Iš turinio pokyčių svarbiausia buvo tai, kad Ingos pase tautybė jau nenurodoma. Įdomu, kad tautybės nenurodymas turi savo pasekmių: 2007 m. registruojant sūnaus Eiginto gimimą, remiantis tėvų pasais, jo gimimo liudijime nurodyta, kad jo tėvas – vis dar lietuvis, o štai mama – jau be tautybės (grafoje, skirtoje motinos tautybei, padėtas brūkšnys).    

Šiandien, gavęs jau naujo pavyzdžio raudoną pasą, tautybės netekau ir aš. Be to, jei ankstesnių „žalių“ pasų savininkai būdavo tik Lietuvos Respublikos piliečiai, tai raudonojo paso savininkas jau visų pirma – Europos sąjungos pilietis:    

Lietuvos piliečio pasas

Lietuvos piliečio pasas

Toks naujojo paso viršelis. Tituliniame puslapyje visa tai parašyta visomis 23 broliškų sąjunginių respublikų kalbomis, tad iškart po žodžiais EUROPOS SĄJUNGA, LIETUVOS RESPUBLIKA, PASAS puikuojasi ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ, РЕПУБЛИКА ЛИТВА, ПАСПОРТ ir tas pats likusiomis kalbomis.    

Ketvirtąjame puslapyje pateikti visų paso grafų atitikmenys visomis 23 kalbomis. Kažkuo primena tarybinį rublį, kuriame, tiesa, buvo tik 15 kalbų.    

Dar galima pastebėti, kad pirmąjį raudoną sąjunginį pasą aš gavau 1989-aisiais. Tai buvo pirmasis mano pasas. Nuo to laiko turėjau laikiną Lietuvos piliečio pažymėjimą ir dviejų pavyzdžių žalius lietuviškus pasus. Dabar į mano rankas grįžo raudonas sąjunginis pasas. Tiesa, Sąjunga kita… Daugiau kalbų… Paso puslapių fone – istorinių Lietuvos vietų nuotraukos (pilys, muziejai, bažnyčios ir kiti lankytini objektai).    

Savotiškai pasijutau, atsivertęs paskutinį puslapį, kuriame įdėta faksimilinė Kvedlinburgo analų ištrauka skelbia: „Sanctus Bruno… in confinio Russiae et Lituae a paganis capite plexus…“ Žodžiu, pase neužmiršta priminti, kad kiekvienas šio paso turėtojas yra būtent iš tos Lietuvos, kuri kadaise užmušė šventąjį Brunoną.    

Lietuvos piliečio pasas

Lietuvos piliečio pasas

Metas reziumuoti. Vladimirą Majakovskį užteks pataisyti minimaliai:   

Skaitykit, pavydėkit man šios garbės,
Aš – Europos Sąjungos pilietis!   

T.Baranausko istorijos puslapiai

Kategorijos: Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , .

10 komentarų

 1. Valdas:

  Ar įsivaizduojat Lietuvą be ženklų?
  Lietuviška vėliava jau nukabinta nuo mūsų automobilių (valstybinių numerių) sunaikinimui. Priverstinai naudojam visi tik ES vėliavą.
  Kai Jungtinės Karalystės gyventojai (anglai, škotai, velsiečiai) turi laisvę pasirinkti savo nacionalines vėliavas valstybiniam automobilio numeriui. O ES vėliava nėra privaloma naudoti.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Vehicle_registration_plates_of_the_United_Kingdom
  Anglai naudoja
  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Flag_of_England.svg
  Škotai …
  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Flag_of_Scotland.svg
  Velsiečiai …
  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Flag_of_Wales_2.svg
  Taip pat jie gali pasirinkti ir naudoti Jungtinės Karalystės vėliavą
  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Flag_of_the_United_Kingdom.svg
  Visi jie (taip ir daro) laisvai pasirenka ir naudoja.
  Pavasarį pirksiu kitą automobilį sau su laikinais tranzitiniais numeriais. Turiu automobilio valstybinius numerius su tautine mūsų vėliava ir prisitvirtinsiu juos. Taip protestuoti pasiruošęs tautiškumo naikinimui. Palinkėkit man sėkmės : )

  • Žemyna:

   O tam labai smarkiai mačytų neperskiriamųjų 2K + jų uoliosios palydos stumiamas PAVARDES NUTAUTINANTIS paso įstatymas.
   Nesijaudinkite, pradžioje dar ne visų mūsų, o tik dalies: pradės nuo jaunamarčių, užsieniuosna nutekėjusių. Tokios jaunamartės pavardė tik retais atvejais bus parašyta, kaip vyro pase, nes nebus pripažįstamos jokios kitos raidės, išsk. QWXiukes…
   O jei jaunamartė nesikeltų į užsienį, jei savo vyrą Lietuvon atsigabentų ir čia jį įpilietintų, 2K valia ir parėdymu pastarajam iš jo tautiškos pavardės raidžių bus išravėti visi atsilikėliški tautiškumo ženklai, kuriais jo pavardė nuo kitų tautų panašiai rašomų pavardžių skiriasi 🙂 🙂
   Buvusi tautiška jo pavardė, jo šalyje rašoma tautiškais rašmenimis, brūkšneliais, taškeliais, uodegytėmis ir t.t., Lietuvoje bus perrašyta IDEOLOGIŠKAI TEISINGAI, t.y. taip, kad neliktų jokių jo pavardės tautybės požymių ir skirtumų. Visi bus vienodomis pavardėmis…
   Pvz., lietuvaitė išteka už islando. Jos širdyje nuo mažens įskiepyta romantiška meilė viskam, kas islandiška, ir pagarba mažytei šaliai, kuri pasirodė už milžines narsesnė, tad pirmoji garsiai pasauliui pareiškė, jog pripažįsta lietuvių teisę į savo suverenią valstybę.
   Ir štai jos mylimasis vyras islandas nusprendžia tapti Lietuvos piliečiu ir padėti šaliai sparčiau ir tvirčiau ant kojų stotis. Gražu, tauru… Tik – 2K valia jis čia negaus pagal ligšiolinius LT paso įstatymus lietuviškai pagal skambesį parašytos pavardės. Bet ir islandiškai jo lietuviškame pase ji nebus parašyta! Tai, kas nuo šiol vadinsis jo pavarde, bus parašyta kirkiliškai-kubiliškais rašmenimis, o tai reiškia kalbą, neturinčią savo tautos.
   Štai ką reiškia, kai reikalo imasi net ir visų mokslų akademiką Staliną žiniomis pralenkęs tautos elitas – 2K ir jų entuziastingasis sekėjas LG…
   Tikriausiai ant tokio paso viršelio bus įspausti šio išmintingojo triumvirato profiliai? Pagerbiant jų nuopelnus sėkmingai, 7-myliais šuoliais priverstinai nutautinant ES. Pradės nuo mišrių (tarptautinių) šeimų bei imigrantų. Taip bus rašomos ir repatriantų pavardės, kurios JAV buvo jau suanglintai rašomos… Žodžiu, svarbu pasitikėti elitinių parteicų narsa daryti bloga ir kišti nagus ten, kur neko neišmano…

 2. mr:

  Betaučiai Europos Sąjungos Mankurtai…

 3. Miglė:

  o jeigu atsisakyčiau priimti pasą be tautybės? įdomu, kas tada 😕 juk prieš SSRS žmonės įvairiai protestuodavo 😕 gal pamėginti?

 4. Jonas Vaiškūnas:

  Migle, jei neimsi tai ir būsi bepasė. O Sovietų sąjungoje tai būtų buvęs didvyriškumas, o dabar tik bepasė…. štai kaip pasikeitė padėtis.

 5. S:

  Aš tai kol kas paimsiu tik kortelę, neturiu kur dingt (yra reikalų užsieny). Ir pabūsiu ribotą laiką tas bepasis. Bet per tą laiką tikiuosi užkursim pirtį tautybės ir apskritai valstybės naikintojams, bent jau įvardinsim, kažkiek turim tokių galimybių… 😉

 6. Valdas:

  Nusipirkau kitą automobilį, atgabentą į Lietuvą iš Prancūzijos, anksčiau nei planavau ir (nepatikėsit) …

  Pritvirtinau (senesnio pavyzdžio) valstybinius numerius su tautine mūsų vėliava!
  “Regitroj”.
  Mano svajonė išsipildė.

  Visi ir kiekvienas, kas protestuoja Lietuvos tautinės vėliavos priverstinio keitimo į ES mėlyną vėliavą, duosiu patarimą.
  Kaip išsaugoti lietuviškumo ženklus (ant automobilio), kasdienybėje.

 7. nuomonė:

  Jo. Tipo pasas. Vėl raudonas, vėl “sąjunga”, tik dar plius įperšama lietuvių nuodėmė, dėl Brunono “nužudymo” . Ir muškimės į krūtines bažnyčiose ir ne tik – “aš kaltas”, “aš kalta”. O gale paso reklama UAB “Garsų pasaulis”.

  • Žemyna:

   Gal tai nuramins širdelę:
   Istorinė sensacija: Ukrainos archeologai netoli Kijevo aptiko senovės baltų kapinyną
   15min.lt/naujiena/aktualu/istorija/istorine-sensacija-ukrainos-archeologai-netoli-kijevo-aptiko-senoves-baltu-kapinyna-582-886014

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: