Raginama pripažinti Vėlinių ir Kūčių šventes (0)

Vėlinės | Alkas.lt nuotr.

Vėlinės | Alkas.lt nuotr.

Spalio 15 d. grupė opozicinės Socialdemokratų partijos frakcijos narių Seimo sekretoriate įregistravo Darbo kodekso įstatymo 162 str. pataisą, kuria Kūčios būtų paskelbtos šventine diena. 

Tačiau Seimo ir Vyriausybės eksperto ir patarėjo funkcijas etninės kultūros valstybinės globos ir politikos klausimais atliekanti Etninės kultūros globos taryba (EKGT), atsižvelgdama į tradicijas ir visuomenės nuomonę, siūlo paskelbti laisvadieniais ne tik Kūčias, bet ir Vėlines (lapkričio 2).  

„Lietuvoje, ypač ryškias tradicijas išlaikė dvi senosios lietuvių kalendorinės šventės – Vėlinės ir Kūčios, kurios iki šiol yra labai svarbios daugumai Lietuvos žmonių. Vis dėlto dar nuo sovietmečio oficialiai tai yra darbo dienos, o Kūčios nėra įrašytos net į atmintinų dienų sąrašą“ – rašoma Etninės kultūros globos tarybos 2010 rugsėjo 20 d. rašte Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto nariams.  

Visuomenė raginama palaikyti ši kreipimąsi pasirašant peticiją internete.  

„Vėlinės lietuviams nuo seniausių laikų yra labai svarbi mirusiųjų pagerbimo diena, švenčiama lapkričio 2 d. /…/ Vėlinių negali pakeisti atneštinį pavadinimą įgavusi Visų šventųjų šventė, švenčiama lapkričio 1 d. Istorinių šaltinių duomenimis, mūsų protėviai švęsdavę Vėlines (arba joms analogišką mirusiųjų pagerbimo šventę Ilges) bent porą savaičių. Ir šiais laikais žmonės kapus lanko ne tik lapkričio 1-ąją, bet ir lapkričio 2-ąją, dažnas vyksta į atkampiausias Lietuvos vietas pagerbti savo artimųjų kapų ir susitikti su giminėmis“ – rašoma peticijoje.  

Kai kuriose Europos šalyse (pvz. Belgijoje ir Liuksemburge) lapkričio 2 d. jau yra paskelbta laisvadieniu.  

Savo ruožtu Kūčios yra sena tradicinė šventė, telkianti savyje visus svarbiausius Kalėdų šventės papročius. Iki Kūčių stengiamasi grąžinti skolas, su visais susitaikyti, apvalyti ne tik savo dvasią, bet ir kūną, gyvenamąją vietą. Į šventinę Kūčių vakarienę senu papročiu susirenka visa šeima, net toliau išvykusieji jos nariai, prisimenami šeimos mirusieji. Šiai vakarienei gaminami ypatingi apeiginiai patiekalai. Norint tinkamai surengti šventę, reikia daug laiko, todėl nemažai žmonių, o ypač moterų, tą dieną oficialiais ar neoficialiais būdais ir taip stengiasi ištrūkti iš darbo anksčiau, kad spėtų tinkamai pasiruošti šventei.  

Kai kurios Europos valstybės kalėdinį laikotarpį oficialiai švenčia nuo gruodžio 24 dienos iki Naujųjų metų.  

Šiuo metu po peticija „Dėl vėlinių ir kūčių paskelbimo švenčių dienomis“ jau pasirašė 19344 žmonės.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: